A Travellerspoint blog

Relaxation in Pongwe, objevujeme Tulia resort, 12.7.2016

sunny 26 °C

Dopoledne si vegetíme u našeho bazénu, Keví je naložený ve vodě a my si také odpočíváme, házíme si balónkem a dáváme si koktejly. Já si nejdříve obejdu zahradu a zkoumám si místní faunu. Procházkou po pláži směrem na sever objevuji luxusní resort hned blízko nás a tam se také vypravíme na oběd... Cestou je také vidět rozestlané řasy, které se suší na břehu. Zanzibar je klíčovým exportérem řas, většina míří do Číny.
V Tulii nás vítají chlapíci v kravatách. Myslím, že tu také zaměstnávají Masaje, nevím jestli jako nosiče zavazadel, nebo animátory, ale pár jich tu je. Obratem se na nás vrhá český manažer resortu Tulia, ten je moc milý, věnuje se nám, no resort je poloprázdný, Kevinovi spouští tobogány - prý jediné tobogány na celém Zanzibaru. Což je při jejich situaci s vodou pochopitelné. Také zjišťujeme, že voda ve zdejším bazénu je "sladká", což je další unikum pro Zanzibar. Od manažera se dozvíme spousty informací o životě na Zanzibaru, neb ztrácím zábrany se ptát na věci, které mě zajímají a v našem resortu bych se styděla zeptat. Dozvídáme se jak o stavbě tohoto resortu, tak o korupci na Zanzibaru, životě zde, zrátka pana manažera zavaluji dotazy o všem možném...
Ku příkladu veškeré importované zboží je zatíženo nějakou neuvěřitelnou daní, nehledě na to, jestli bude k prodeji nebo k vlastnímu užití. Proto je veškeré zboží na Zanzibaru vesměs z druhé ruky, to takové dani nepodléhá (týká se to aut, kol, ale i oblečení, plastových výrobků, no všeho).
Shánění některé výbavy do resortu tedy muselo být šílené, většina je dovezena, hodně věcí je i z ČR (záclony a jiné), ale např. koupě kajaků k zapůjčení pro hosty, byla další výzvou. Žádný obchod neměl dva stejné kajaky :D
Hodně zajímavé informace, ale začíná naše rajské odpoledne v Tulii, kluci si dají smoothie - banánomangové s oříšky, já začínám Ciderem a později přesedlávám na míchané nápoje, k tomu dostáváme complimentary kešu oříšky...

large_IMG_2369.jpg
Toto je Pandanus, také zvaný screw palm nebo screw pine - roste v tropech a rostlina se využívá všemi možnými způsoby. U druhů (je jich na stovky), kde ovoce dorůstá velké velikosti, je ovoce jedlé, menší druhy mohou být trpké.
This is Pandanus, also called screw palm or screw pine - it grows in the tropics and all the different parts of the plant are used for different use. The species with fruit growing to larger sizes is edible, some smaller kinds may taste bitter.

large_IMG_2370.jpg
Toto je "Prickly custard apple" (česky prý Anona ostnitá) - přesto, že vypadá hodně podobně durianu, tak se liší. Předně tím, že nesmrdí. Konzistencí jsou si ale tyto ovoce podobné. Bílý mazlavý vnitřek sladké chuti.
This is Prickly custard apple - even though it resembles durian, it is different. Mainly cause it doesn't stink like durian. The consistency of the flesh is similar though, white, a bit gooey and sweet.

large_IMG_2371.jpglarge_IMG_2372.jpglarge_IMG_2374.jpglarge_IMG_2375.jpg
Cardamom plant

large_IMG_2376.jpglarge_IMG_2377.jpglarge_IMG_2378.jpglarge_IMG_2379.jpglarge_IMG_2380.jpglarge_IMG_2381.jpglarge_IMG_2382.jpglarge_IMG_2390.jpglarge_IMG_2393.jpglarge_IMG_2395.jpglarge_IMG_2397.jpglarge_IMG_2398.jpglarge_IMG_2403.jpglarge_IMG_2404.jpglarge_IMG_2407.jpglarge_IMG_2408.jpglarge_IMG_2418.jpg

In the morning we veg out at our pool, taking it easy. Kev is like a fish, can't get enough, we toss the ball around and drink cocktails. I go for a bit of a beach walk, this time I walk towards the north and I bump into a luxury resort very near us and that is where I suggest we have lunch...
On my walk I also see the seaweed spread out for drying on the rocks. Zanzibar is a key player in seaweed exporting, most of their harvest heading to China.
Guys in ties greet us as we walk into Tulia resort. I think they also employ some Masai people, I don't know if they are bellboys or entertainers, but there is a few of them around. Immediately we are being taken care of and all of a sudden a Czech manager is talking to us. The resort is almost empty, the manager puts on the toboggans for Kev - apparently these are the only toboggans in the whole of Zanzibar. And considering the situation with water in this country, one is not surprised. Also we notice that the water in the pool is "freshwater", another rarity here in Zanzibar.
From the Czech manager we learn lots about life in Zanzibar, mainly cause I am not shy like I would be in our resort to ask any questions. We learn about the construction of the resort, about corruption in Zanzibar, life here, simply we have lots of questions...
For example all goods imported to Zanzibar are subject to some crazy tax regardless if they are for sale or for immediate consumption. That is why most goods in Zanzibar are second hand (this applies to cars, bikes, but also clothing, plastic ware etc.) So looking for equipment for the resort was hard, most is imported, some things from the Czech Republic (curtains etc.), but for example the purchase of kayaks for the guests to rent was another challenge. No shop had two of the same kayaks :D
Very interesting information, but our afternoon in paradise begins, the boys have another smoothie - banana mango with nuts, I start with a Cider and switch to cocktails later on, we get complimentary nuts with each set of cocktails...

Pak si dáváme oběd a ten je skutečně 5*, já si dám catch of the day, myslím, že je to yellow snapper, Vince špíz a Keví těstoviny, před jídlem nám na stole přistane pečivo, olivy a pomazánky... tak jak je zvykem v našich krajích. Oběd je skvostný, pak naskáčeme do bazénu s Kevinem, tobogány, plavčo.... všechna lehátka mají k dispozici nastrojené suché a čisté ručníky. Krásně si to užijeme, loučí se s námi a lákají nás ať přijdeme i zítra.

large_IMG_2416.jpglarge_IMG_2419.jpglarge_IMG_2421.jpglarge_IMG_2427.jpglarge_IMG_2433.jpglarge_IMG_2434.jpglarge_IMG_2436.jpglarge_Tobogan4.jpglarge_Tobogan5.jpglarge_Tobogan.jpglarge_Tobogan6.jpglarge_Tobogan7.jpg

Later we have lunch and it is a 5* lunch, I have the catch of the day, I think it is a yellow snapper, Vince has a squarer and Kev sticks with pasta. Prior to our meal we get some bread and olives and spread... just like we are use to where we come from. The lunch is lovely, then we jump into the pool with Kev and enjoy the toboggans and the empty poolside. All the deckchairs have clean and dry towels available for guests to pick up any time they need. We have a lovely afternoon, the resort staff says good bye and invites us to come back tomorrow.

Cestou zpět po pláži píšeme do písku obří nápisy dokumentující naší dovolenou na Zanzibaru :) Zakecáme se také s místním rybářem a domluvíme na poslední den, na zítra, ranní rybářskou výpravu.

large_13754554_1..957538538_n.jpg

On our way back to the resort we write huge signs into the sand documenting our holiday in Zanzibar :) We also get talking with a local fisherman and agree a fishing trip for tomorrow morning, our last day in Zanzibar.

K večeři se Keví drží svých oblíbených špaget a k nim obligátní banánový milkshake. My s Vincíkem sharujeme talíř pečených sweet potato, totéž, co nám včera na baru dali na zobání k drinku. Dnes musíme do postele brzy, zítra jdeme na 7:00 rybařit!

Kev has another plate of spaghetti for dinner and his favorite banana milkshake. Me and Vince share a plate of roasted sweet potato, the same that we tasted at the bar yesterday, when they gave us some with our cocktails. We have to go to bed early as we need to be ready for our fishing trip at 7:00 tomorrow morning!

Posted by McCaffreyD 11:14 Archived in Tanzania

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint