A Travellerspoint blog

Safari Blue, 11.7.2016

sunny 27 °C

Ráno v 8:00 nás vyzvedává řidič Safari Blue v triku s logem. Tak jak psali na internetu - trikem s logem se liší od všech ostatních agentur, které si hrají na Safari Blue a asi neprávem své výlety nazývají Safari Blue podle firmy, která má rozsáhlý marketing na webu a také výborné reference. Tak jsem je našla...
Většina cesty je stejná jako do Stone Town. Cestou si všímám krámků podél cesty, zaráží mě různá truhlářství, která prodávají nábytek jak někam na zámek, přitom samotné domky jsou zde spíše chýše, takže nevím, kam přesně tyto vyřezávané skříně a postele dávají...

large_IMG_2267.jpglarge_IMG_2273.jpglarge_IMG_2275.jpglarge_IMG_2276.jpg

At 8:00 in the morning we are picked up by the Safari blue driver who is wearing his blue t-shirt with the Safari blue logo. Apparently this may be one of the signs how to recognize the real Safari Blue company from the fake ones that operate all over the place, just using this company's name. The real Safari Blue has a nice website making it possible to find out about their tours even before you ever land in Zanzibar. It also has great references on Tripadvisor. So don't be fooled and book the real thing. It took me a while to realize that the flyer I was given on the beach the other day was one of those fakes.
The trip is mostly the same as to Stone Town. I notice the stores along the way, I am surprised by the carpenter workshops, which display beautiful carved doors and furniture, the like that you'd put in a chateau, but the actual houses in Zanzibar are more like huts at the best, so I don't really know who uses this carved furniture....

Pak ale jedeme jižněji do Fumby, tam je přístav loděk, rozdávají nám ploutve dle velikosti, já musím čůrat, není kam, tak jdu opodál za strom, ehm... tam, co čůrám najdu masivní mušli, všude po pláži jsou obrovské mušle, některé jsou zcela nepoškozené. Pak nás rozdělí do lodí a vyrážíme na moře. Jako první věc nám rozdají chlazené drinky - já i Keví si dáváme místní ginger beer a dobře děláme. Frčíme i vlnama, moře není úplně klidné... na loď to občas hodí pěknou sprchu, Kevin se řeže smíchy a pěkně si to užívá.
První je zastávka mezi mangrovníky v laguně, kde vyskáčeme do vody. Jak nastupujeme z té průzračné vody zpět, opět se rozdávají drinky, tentokrát čerstvé kokosy, Jakmile dopijeme, vyrobí nám ze šlupky takovou přírodní lžičku a tou vydlabeme ten čerstvý kokos. Kokosů vypijeme nespočet...

large_IMG_2279.jpglarge_IMG_2280.jpg

Then we continue more south to Fumba, there is a small port, we pick up our flippers according to size, I need to use the toilet, there is none, so I have to go around the corner (oh wait, there is no corner), so I just go behind a big tree, hm.... there are obviously others with a similar problem. I do find some massive shells there, they are all over the place, some are not damaged at all, beautiful. Then we are split into the different boats and we set off to sea. We are offered cold drinks once we get going - me and Kev go for the ginger beer and that was a good choice indeed. The sea is not very calm, some big waves here and there... and we do get splashed quite a bit, Kev finds that super fun and he laughs a lot.
Our first stop is among some mangrove trees in a lagoon, where we all hop out. We have a quick swim and as we board the boat again, more drinks to come. This time it's coconut milk served in the fresh coconuts. After we finish the drink, the guide makes a makeshift spoon our of the coconut peel for us to be able to scrape out the fresh flesh of the coconut. We have loads of coconuts on this journey...

Další zastávka je šnorchlování. Je to dobrý útes, ale moře je dost divoké, velké vlny a proudy, takže je to pěkná makárna to udýchat. Hezké korály, obrovští ježci, zahlédneme puffer fish a plno jiných barevných rybek. Keví nastupuje na loď jako první z nás, má toho asi dost, ale zvládl to dobře. Tam už se servírují nakrájené ananasy, melouny, takže jak tak znavení vylejzáme z vody u na nás čekají další dobroty.
Míříme na písečný miniostrůvek, je jako z pohádky. Cestou ještě servírují arašídy v čokoládě a sušený kokos, tedy tak jak ho známe my. Na písečném ostrůvku Keví šílí a běhá si tam na pásku písku jako blázen, je tam místo, kde se moře potkává v obou směrech.

The next stop is our snorkeling stop. It is a nice piece of reef, but the sea is a bit too rough, big waves and currents, so it is a bit of a work out to swim and breathe through the snorkels. Nice coral, huge urchins, we see a puffer fish and many other colored fish. Kev goes back on the boat a bit earlier than us, he's had enough, but he managed very well with his "reefnaut" mask. On the boat fresh pineapple and melon is served so there are more goodies awaiting us as we board the boat again. We head to a small strip of sand - a mini island, it's a postcard image. Nuts in chocolate and dried coconut is served on the way to the island. Kev goes a bit nuts on the sandy island, he runs all across, there is a spot where the sea meets from both sides, waves splashing into each other.

large_IMG_2288.jpglarge_IMG_2289.jpglarge_IMG_2290.jpglarge_IMG_2291.jpglarge_IMG_2297.jpglarge_IMG_2300.jpglarge_IMG_2301.jpglarge_IMG_2303.jpg

Pak se přesuneme na větší ostrůvek, kde na nás čeká oběd. Nejdříve servírují džus z ibišku a pak nám nabízí další drinky. S Kevinem zůstáváme věrní Ginger beer a táta si dává pivo. K obědu nám nachystali různé chody: rýži, brambory, sea bugs, tuňáka, nějakou další bílou rybu, kuře, kukuřici a různé omáčky včetně banana curry. Jako desert máme ovoce: jackfruit, mango, passion fruit, ananas, pomeranč, takové červené bobule a fíky...
Keví si na výletě našel 2 kámoše z Austrálie (žijící v Dubaji), jednomu je 6 a druhému asi tak 9. Společně prozkoumají pláž, hlavně honí a chytají kraby, prohlédnou jeskyně... pak s nimi jdu do nitra ostrova k obřím baobabům, kluci prolézají obří strom, je to až trochu strašidelné... Vince si mezitím odpočívá na pláži ve stínu palem.

large_C644494E9AD3D3D1CAE92C1B6B9EF2BB.jpglarge_C647DB34E6C7BECCB4AB82310F1C0FEB.jpglarge_C64AC0CEEF3B2CD5F50036303822519F.jpglarge_C64DD1E3A9B3FADFCADE23CE60D4718B.jpglarge_C6510CE2F7474FA7503D4F24255096AB.jpglarge_C654FF33D8BCC3C457B7BB7CF887101D.jpglarge_C658EABE06D180784485A24D7F9A6497.jpglarge_C65B663EF59B401ED5837910AFC5D89E.jpglarge_IMG_2334.jpglarge_IMG_2335.jpglarge_IMG_2337.jpglarge_IMG_2340.jpglarge_IMG_2341.jpglarge_IMG_2342.jpglarge_IMG_2343.jpg

Then we move on to a bigger island, where lunch awaits us. First we try Hibiscus juice and more drinks follow. Me and Kev stay devoted to the Ginger beer and Vince goes for the real beer. Lunch consists of lots of different dishes: rice, potatoes, sea bugs, tuna, some other white fish, chicken, cord, different kinds of sauces, banana curry. Dessert is a serving of all different kinds of exotic fruit: jackfruit, mango, passion fruit, pineapple, organges, some sort of red berries and figs... Kev made two new friends, they are from Australia (living in Dubai currently), one is 6 and the other like 9. Together they go and explore the beach, they chase little crabs, but find some bigger kinds too, explore a cave... then go for a walk to look at the giant baobabs inland, the boys climb all over the tree, it is almost a bit scary... Vince has a nice nap in the shade of the palm trees.

Na cestě zpět se nám omluví, že jsme neviděli žádné delfíny a taky že je moc velký vítr na to, abychom jeli na plachtu, trochu zakňouráme a tak rozhodnou, že poplachtíme na 3/4 plachty a to je jízda! Asi máme dobrou posádku, protože jsme jediní, kteří jedou na plachtu. Hází to s námi všelijak, jsou tací, kterým to nedělá úplně dobře a jsou tací, kteří jsou zcela mokří :)

large_Sailing.jpg

On our way back the crew apologizes that we didn't see any dolphins and also for the big wind, they say it would be hard to sail in this wind. All this makes all the passengers whine a bit. So the crew decides we could try the sales using just 3/4 of the sale and oh my gosh, what a ride. I guess our crew was pretty experienced, cause we seem to be the only ones sailing back. It throws the boat up high, which some find hard to handle and some get very wet :)

V přístavu na nás čeká řidič a odveze nás zpět do Pongwe. Cestou zpět pozoruji přírodu, snažím se odpoutat od všudypřítomné chudoby a koukám spíše na zeleň a krásy ostrova. Ostrov je posetý banánovníky, cukrovou třtinou a palmami. Díky vegetaci tu i přes chudobu do očí bijící nebyl nikdy hlad.
K večeři si dává Keví tradičně své špagety a Vince garlic bread. Já to celé doháním smrští vína. Za večer vypijeme 2,5 lahve vína, takže usínám jako miminko. A tentokrát mě žádná bushbabies nebudí :)

large_IMG_2348.jpglarge_IMG_2352.jpg

In the port our driver is waiting for us, he takes us back to Pongwe. On our way back I observe the green nature of the island, I try to block out the ever present poverty and enjoy the beauty of the island. Banana and sugar cane plantations cover the island, palm trees are also everywhere. This vegetation makes sure that despite the overall poverty people never suffered from hunger.
Kev has his favorite spaghetti dish for dinner, Vince just has garlic bread. I compensate food with wine. We drink like 2,5 bottles of wine tonight, so I fall asleep like a baby. And I do not get disturbed or woken up by any bush baby during the night.

Posted by McCaffreyD 02:57 Archived in Tanzania

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint