A Travellerspoint blog

Hazyview to Joburg, 7.7.2016

semi-overcast 18 °C

Pozor na to, dnes jsme si přispali! Snídaně je totiž až v 7:30, no nemůžeme ani dospat. Snídaně je tentokrát "na vidličku", vajíčka na dva způsoby, slanina, houby, rajčata, wafle, jogurty, ovoce, tousty, palačinky, no hodně dobré.
Počasí je mlhavé a pod mrakem, ale neprší.
Stihneme malou procházku podél řeky u lodge. Řeku od lodge dělí jakýsi plot a brána, které dost připomínají ohrady z Jurského parku. V řece prý žijí volně hroši i krokodýli, tak se máme mít na pozoru. V Africe se člověk tak nějak neustále musí mít na pozoru. My žádné hrochy ani krokodýly nezahlédneme, jen varovnou ceduli.

large_IMG_1841.jpglarge_IMG_1843.jpglarge_IMG_1852.jpg

Today we have such a lie in! Breakfast is served at 7:30, we probably wake up early without the alarm now. Breakfast is fancy, two kinds of eggs, bacon, mushrooms, tomatoes, wafers, yogurt, fruit, toast, well very good.
The weather is a bit foggy and cloudy, but no rain.
We manage a quick stroll along the river under the lodge. The river is fenced, well no, the lodge is, of course, with a fence that slightly reminds the fences used in Jurassic park. Hippos and Crocks inhabit the river, we hear, so we should watch out. I have come to a conclusion that in Africa you have to watch out most the time. We don't spot any hippos or crocks, just the warning sign.

Vyrážíme směr Joburg, cestou je hornatá krajina, plantáže borovic a banánovníky a asi i nějaké citrusy, pak najednou mlha, že by se dala krájet. Z oken pozoruji vesnice, jejich systém, zvyklosti...
Hodně lidí všudemožně postává, lidé chodí hodně pěšky i uprostřed krajiny, kde to nevypadá, že je příští vesnice nějak blízko, na jedné křožovatce je slum, kam bys ani psa nevyhnal a o 3 křižovatky dál je golfové hřiště.
Cestou zpět nás zastaví na dálnici, neb se v dole před námi chystají cosi odpálit.
Těžba diamantů a zlata už není jako bývala, ale JAR je celosvětově na 5 místě v těžbě zlata a je to ráj pro těžbu minerálů. Je světovou jedničkou v produkci chromu, manganu, platiny, vanadu a vermikulitu. Je druhým největším producentem ilmenitu, palladia, rutilu a zirkonu. Je také světovým lídrem v exportu uhlí a klíčovým producentem železné rudy.

large_IMG_1857.jpglarge_IMG_1893.jpglarge_IMG_1888.jpg

We get going back to Joburg, the landscape is mountainous, plantations of pine, bananas and probably some citrus trees too, and then all of a sudden crazy fog. I watch the different villages, their specifics, just life around.
Lots of people stand around all over the place, lots of people walk to places, even in the middle of the countryside, where it seems the next place is miles away. There is a dirty slum on one of the crossroads and a golf course a couple of crossroads away from it.
We are stopped on the highway because there is an explosion about to happen in a mine up ahead.
Diamond and gold production may now be not at its peak but South Africa is still number 5 in gold mining and it remains a cornucopia of mineral riches. It is the world's largest producer of chrome, manganese, platinum, vanadium and vermiculite. It is the second largest producer of ilmenite, palladium, rutile and zirconium. It is also the world's third largest coal exporter. South Africa is also a huge producer of iron ore.

Na oběd zastavujeme u benzínky na dálnici, u které je soukromá rezervace. Vyhlídka na nosorožce, antilopy, pštrosy a zebry je hezkou tečkou za naším safari. Nosorožci mají upilované rohy, aby je pytláci nechtěli "ulovit". Dáme si celkem dobré jídlo v Dando's, Keví si zaskotačí na přilehlém hřišti pro děti a pokračujeme směr Johannesburg. Na dálnici nás zdrží nehoda, tak zažijeme kupodivu první "traffic jam".

large_IMG_1866.jpglarge_IMG_1867.jpglarge_IMG_1870.jpglarge_IMG_1876.jpglarge_IMG_1878.jpglarge_IMG_1879.jpglarge_IMG_1881.jpg

For lunch we stop at a petrol station by the highway. There is a private reserve right next to it, so our view of rhinos, antelopes, ostriches and zebras is a nice closure to our safari. The rhinos have their horns filed so that poachers don't go after them. We have a nice meal at Dando's, Kev has a quick hop around the playground and we continue in the direction of Johannesburg. We are slowed down by an accident, so we experience our first traffic jam.

Jak tak popojíždíme pomalu, pozoruji ploty Johannesburgu. Veškerá ubytovací "zařízení", ať působí chudě, středně, moderně, staře, nově - to je jedno, jsou obehnaná vysokými zdmi, někdy i dvěma řadami zdí a ty jsou pokryté ostnatými dráty nebo kovovými bodáky nebo elektrickým drátem. Každé "sídliště" domků působí tak, jako by za jeho zdmi byla snad nějaká ambasáda a nebo jako by čekali útok lvů. Fotím si tedy ploty a cedule s ploty souvisejícími.

large_IMG_1896.jpglarge_IMG_1899.jpglarge_IMG_1901.jpglarge_IMG_1902.jpglarge_IMG_1904.jpglarge_IMG_1905.jpglarge_IMG_1907.jpg

As we drive slowly I stare at the different kinds of fences of Johannesburg. All forms of housing, weather they look poor, middle class, modern, old, new, it doesn't matter, they are surrounded by high walls, sometimes two sets of walls that are topped with barbed wire or metal bayonets or just electric wire. All of these housing estates give you a feeling there is an embassy behind the walls or that they are afraid of a lion attack. So I take random pictures of fences and signs related to them.

Dorážíme do Greenfire lodge, kde nás vítají sklenicí džusu a teplým mokrým ručníčkem na osvěžení, jako bychom vystupovali z nějaké první třídy. Keví si blbne se štěňátky, které mu Garry půjčí na hraní. Vyplníme feedback form a pokecáme s Tonym a Doctorem.
Dáme večeři - vítězí pštrosí špízy a salátek a pak se již loučíme. Do noci pak kecáme s ostravákama, co s námi pokračují na Zanzibar, vstříc dalšímu dobrodružství.

large_13775468_1..372103727_n.jpg

We get to Greenfire safe and sound, we are greeted with a glass of cold juice and a hot wet towel, as if we were stepping out of some sort of first class.
Kev enjoys playing with Garry's puppy dogs. We fill in the feedback form and have a chat with Tony and Doctor.
The ostrich skewers win as our dinner plan and then we say our good byes. We chat till late with the Ostrava guys who head to Zanzibar just like us, ready for the next adventure.

Posted by McCaffreyD 10:43 Archived in South Africa

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint